Malá plemena králíka domácího
I tito králíci se často chovají pro jejich maso. V takovém případě je jejich výhodou to, že z jejich celkové hmotnosti se dokáže využít až 65 % jejich váhy. Zároveň je jejich maso považováno za velmi chutné a kvalitní, přestože to nejsou typická masná plemena. Většina malých plemen se řadí ke sportovním plemenům. Jejich kotce by měli být asi 70 cm široké a stejně tak hluboké. Na výšku malým plemenům stačí půlmetrová klec.
Králíci se dají koupit přímo od chovatelů, případně existují různé inzeráty. Cena králíků závisí na plemenu, pohybuje se v rámci několik stovek korun. Záleží také na tom, jestli se jedná o čistokrevné plemeno.
Anglický strakáč (AS)
Tdobrý oto plemeno pochází z Anglie a bylo vyšlechtěno v 19. století.
Vzhled
Toto plemeno má štíhlé tělo s dlouhými končetinami. Na bílé srsti mívá králík kresbu buď v černé, nebo v modré barvě (také může mít madagaskarskou kresbu). Na rozdíl od jiných strakáčů má kresbu i po stranách těla. Barva očí a podsady vychází z barvy kresby. Délka uší je kolem 10 cm. Ideální váha tohoto králíka je kolem 2,75 kilogramu.
Chov
Tento králík je navíc také náročný na chov, hlavně na plemenitbu. Výhodou tohoto králíka je vysoká plodnost. Pro tohoto králíka je také dostatek kvalitního krmení.
Obrázky
Odkaz na fotografie králíka anglického strakáče na googlu: anglický sekáč foto.
Český černopesíkatý (Ččp)
Jak již název napovídá, i toto plemeno patří k českým národním plemenům.
Vzhled
Srst tohoto králíka je bílá s černými konečky. Právě černé konečky způsobují, že srst králíka není čistě bílá, ale může místy působit šedě. Barva očí je hnědá. Délka uší je kolem 9 cm. Jeho ideální váha je kolem 2,75 kilogramu.
Chov
Český černopesíkatý králík patří k plemenům nenáročným na chov. Chová se hlavně pro maso a kožešinu. Nároky na chov jsou stejné jako u jiných malých plemen.
Obrázky
Odkaz na fotografie českého černopesíkatého králíka na googlu: český černopesíkatý králík foto.
Český červený (oficiální označení: Čč)
Jak již název tohoto plemene napovídá, patří k českým národním plemenům.
Vzhled
Pro tohoto králíka je typické zavalité tělo se srstí v pomerančově oranžové barvě. Barva očí je hnědá. Podsada srsti je o něco světlejší. Délka uší je kolem 10 cm. Jeho ideální váha je kolem 2,75 kilogramu.
Chov
Český červený králík patří mezi nenáročné králíky, kteří rychle rostou. Výhodou je, že není náročný na stravu ani na ubytování.
Obrázky
Odkaz na fotografie českého červeného králíka na googlu: český červený králík foto.
Činčila malá
Toto králičí plemeno činčily malé pochází původně z Francie.
Vzhled
Jeho ideální váha je kolem 3 kilogramů. Pravé činčile se tento králík podobá barvou své srsti, která má různé odstíny šedé. Délka uší je asi 10 cm.
Chov
Často se také využívá v laboratořích. Toto plemeno je velmi plodné, ale nevýhodou je, že má sklon k tloustnutí. Činčila se chová také kvůli kožešině.
Obrázky
Odkaz na fotografie králíka činčily malé na googlu: činčila foto.
Dailenár (oficiální označení: Dl)
Toto plemeno pochází z Nizozemska, bylo vyšlechtěno ve 20. století.
Vzhled
Toto králičí plemene dailenár se velmi podobá činčile malé, liší se hlavně barvou krycího chlupu. Barva může být divoce červená (divoké znaky má tento králík po stranách uší, očí, břicha, končetin, skrání). Délka uší je kolem10 cm. Ideální váha tohoto králíka je kolem 2,80 kilogramu.
Chov
Počet chovatelů tohoto králíka v České republice je velmi nízký. Samice tohoto plemene mají silné mateřské instinkty. Nároky na chov jsou stejné jako u jiných malých plemen.
Obrázky
Odkaz na fotografie králíka dailenára na googlu: králík dailenár foto.
Holandský (Ho)
Dalším malým plemen je holandský králík, který ale patří k těm nejstarším plemenům. Toto plemeno pochází z Holandska a Belgie z počátku 19. století.
Vzhled
Tělo takového králíka je zavalité a má krátké končetiny. Typické je také jeho pruhované zbarvení. Barva srsti může být černá, modrá, divoce zbarvená, madagaskarová, žlutá, havanovitá, marburská, činčilová, železitá, perlová atd. Barva očí odpovídá kresbě srsti. Délka uší je10 cm. Ideální váha je také kolem 2,75 kilogramu.
Chov
Tento králík je také vhodný pro chovatele začátečníky. Chová se hlavně pro výstavy. Pokud se narodí bílé mládě, tak bývá utraceno, protože to značí jeho náchylnost k nemocem. Náročnost spočívá hlavně v plemenitbě.
Obrázky
Odkaz na fotografie holandského králíka na googlu: holandský králík foto.
Holičský modrý (Hm)
Toto plemeno patří ke slovenským národním plemenům.
Vzhled
Zavalité tělo a modrá srst jsou pro něj typické. Podsada srsti je modrošedá. Barva očí je hnědošedá. Délka uší je kolem 9 cm. Jeho ideální váha se pohybuje kolem 2,75 kilogramu.
Chov
Toto plemeno není náročné na chov. Protože se toto plemeno chová pro svou kožešinu, je třeba ji udržovat a chránit ji před slunečním zářením a nečistotami.
Obrázky
Odkaz na fotografie holičského modrého králíka na googlu: holičský modrý králík foto.
Kuní (oficiální označení: Ku)
U tohoto plemene se nedá určit přesná země původu, protože tento králík byl vyšlechtěn ve více zemích (Anglie, Německo, Spojené státy americké, Francie).
Vzhled
Jeho tělo je zavalité. Na hřbetě mu srst tvoří tmavší pruh, stejně tak se tmavší srst objevuje u uší, nosu, na končetinách a skráních. Naopak srst na boku může být světlejší. Barva srsti bývá hnědá, modrá, bílopesíkatá hnědá, bílopesíkatá modrá. Délka uší je 10 cm. Jeho ideální váha se pohybuje kolem 3 kilogramů.
Chov
Také je toto plemeno vhodné pro začátečníky. Nároky na chov jsou stejné jako u jiných malých plemen.
Obrázky
Odkaz na fotografie kuního králíka na googlu: kuní králík foto.
Malý beran (oficiální označení: MaB)
Toto plemeno vzniklo v Německu ve 20. století.
Vzhled
Jeho ideální váha je kolem 3 kilogramů. I pro tohoto králíka jsou typické svěšené dlouhé uši, které mu kolem hlavy tvoří slušivou podkovu. Barva srsti může být divoká, bílá s červenýma očima, černá, anebo se může jednat o strakáče s plášťovou kresbou. Délka uší je kolem 30 cm.
Chov
Toto plemeno malého berana je všestranně užitkové. Není vhodné jen na maso, ale třeba i na chov kvůli kožešině. Jeho výhodou také je, že není příliš náročný na chov, navíc se jedná o plodné a odolné plemeno. Nevýhodou je, že má o něco větší spotřebu krmiva než jiná malá plemena.
Obrázky
Odkaz na fotografie malého berana na googlu: malý beran foto.
Marburský (oficiální označení: Ma)
Toto plemeno pochází z Německa a bylo vyšlechtěno na počátku 20. století.
Vzhled
Pro toto plemeno marburského králíka je typický jeho vzhled, kterým připomíná sibiřskou veverku. Tento králík bývá velmi štíhlý, váží kolem 2,70 kilogramu a jeho srst bývá šedomodrá často ale s hnědými odstíny. Barva podsady je světlejší. Oči jsou modrošedé. Délka uší je kolem 10 cm.
Chov
Tento králík je také vhodný i pro začínající chovatele, přestože u nás není tak moc rozšířený. Marburský krllík je nenáročný na chov, navíc má dobrou jateční výtěžnost a velmi chutné maso. Nenáročný je také v chovných podmínkách Jeho nevýhodou je, že jeho srst je citlivá na přímé sluneční záření a na nečistoty v kleci.
Obrázky
Odkaz na fotografie marburského králíka na googlu: marburský králík foto.
Perlový (Pe)
Toto plemeno bylo vyšlechtěno v Německu.
Vzhled
Toto plemeno perlového králíka má divoce zbarvenou srst s šedými konečky. Barva srsti bývá modrošedá. Divoké znaky se objevují na skráních, kolem očí, uší, na břiše, na končetinách i na lemu prstů. Oči jsou modrošedé. Délka uší je 9 cm. Jeho tělo vypadá zavalitě, přestože jeho ideální váha je stejná jako u ostatních malých plemen kolem 2,75 kilogramu.
Chov
U nás není toto plemeno příliš rozšířené, přestože je nenáročné. Protože je chován hlavně kvůli kožešině, tak je nutné, aby byla jeho srst chráněná před nečistotami a slunečním zářením.
Obrázky
Odkaz na fotografie perlového králíka na googlu: perlový králík foto.
Rhönský (oficiální označení: Rh)
Tento králík pochází z Anglie.
Vzhled
Mezi malá plemena patří také rhönský králík, pro něhož je typická jeho srst, která bývá skvrnitá (často v podobě pruhů). Srst má nejčastěji bílé a šedé zbarvení. Skvrny se objevují na hlavě, uších, končetinách i na ocasu. Barva očí je hnědá. Délka uší je kolem 10 cm. Ideální váha tohoto králíka je kolem 2,75 kilogramu.
Chov
Toto plemeno chová jen několik chovatelů, protože se v chovu příliš často objevují mláďata s nevhodným zbarvením. Kožešina tohoto plemene je ve zpracovatelském průmyslu velmi ceněná. Toto plemeno není také nijak extrémně náročná na stravu a ubytování. Vhodné je jen udržovat čistotu v kleci, aby se králíkovi neponičila kožešina nečistotami.
Obrázky
Odkaz na fotografie rhönského králíka na googlu: rhönský králík foto.
Ruský (R)
Toto plemeno bylo vyšlechtěno v Anglii v 19. století.
Vzhled
Toto plemeno má typické zbarvení srsti. V okolí očí, nosu a končetin bývá zbarveno černě (případně může modře). Zbytek srsti pak bývá bílý. Barva očí je růžová. Toto plemeno má ideální váhu kolem 2,5 kilogramu.
Chov
Ruský králík také nepatří k příliš náročným plemenům. Toto plemeno nepotřebuje tolik krmiva jako jiná plemena, zároveň má také dobrou plodnost.
Obrázky
Odkaz na fotografie ruského králíka na googlu: ruský králík foto.
Rys (oficiální označení: Rys)
Toto plemeno bylo vyšlechtěno v Německu.
Vzhled
Pro toto plemeno králíka je typické zbarvení jeho srsti, které je stříbřitě modré s červenohnědou mezibarvou. Zároveň jeho podsada bývá jasně bílá a na břiše šedomodrá. Ideální váha tohoto králíka je kolem 2,75 kilogramu. Délka uší je asi 10 cm, barva očí je šedomodrá.
Chov
Rys není náročný na chov. Nepatří k příliš oblíbeným plemenům, není ani častým účastníkem výstav. Obvykle se chová hlavně kožešině.
Obrázky
Odkaz na fotografie králíka ryse na googlu: králík rys foto.
Siamský (oficiální označení: Si)
Původ je stejný jako u siamského velkého králíka.
Vzhled
Pro toto plemeno jsou typické dvě základní zbarvení srsti, buď žlutá, nebo modrá. U obou ale platí, že na hřbetě bývá srst tmavší, okolí uší bývá madagaskarově zbarvené, stejně tak končetiny, skráně a nos. Ideální váha tohoto králíka je kolem 2,75 kilogramu.
Chov
Nároky na chov jsou stejné jako u jiných malých králičích plemen.
Obrázky
Odkaz na fotografie siamského králíka na googlu: siamský králík foto.
Stříbřitý malý (S)
Toto plemeno je považováno za jedno z nejstarších, a proto se dost těžko určuje, odkud pochází.
Vzhled
Pro toto plemeno je typické stříbřité zbarvení srsti (to způsobuje střídání bílých a barevných konečků srsti). U tohoto plemena existuje řada barevných variant. Oči mají hnědou barvu. Délka uší je 9 cm. Ideální váha je kolem 2,75 kilogramu.
Chov
Toto plemeno je také vhodné pro chovatele začátečníky. Toto plemeno se chová pro své chutné maso, navíc je velmi dobrá jeho jatečně výtěžnost. Výhodou tohoto plemene je, že nemá takovou spotřebu krmiva jako jiná plemena. Také jeho mláďata rychle rostou.
Obrázky
Odkaz na fotografie stříbřitého malého králíka na googlu: stříbřitý malý králík foto.
Tříslový (T)
Toto plemeno bylo vyšlechtěno v Anglii v 19. století.
Vzhled
Pro toto plemeno je také typické zbarvení jeho srsti, které je místy ohnivě červené. Většina srsti je ale černá. Toto plemeno má tři barevné varianty, a to černou, modrou a havanovitou. Délka uší je kolem 10 cm. Jeho ideální váha je kolem 2,75 kilogramu.
Chov
Tříslový králík není náročný na chov. Tento králík je chován hlavně pro svou kožešinu. Nároky na chov jsou jinak stejné jako u jiných malých plemen.
Obrázky
Odkaz na fotografie tříslového králíka na googlu: tříslový králík foto.
Autor: © Mgr. Jitka Musilová