Co to znamená, když má fena nateklé cecíky?
Mastitida u psů je definována jako zánět mléčných žláz – často v důsledku infekce. Nejčastěji se vyskytuje u fen, když kojí, ale může se objevit u všech psů, včetně samců. Pokud má váš pes mastitidu, způsobí to otoky mléčných žláz, při dotyku velmi bolestivé, což může být zvláště problematické u kojících fen, protože pokud je přítomna infekce, může být přenesena na mláďata prostřednictvím mléka – což může být pro štěňátka velmi vážné. Zánět žláz může také způsobit, že se fena zdráhá dovolit svým štěňatům přisát se, protože sání je pro ni často velmi bolestivé.
Proč má fena nateklé cecíky?
Nejčastější příčinou mastitidy je poranění struku, což znamená, že bakterie jsou schopny vstoupit do strukového kanálku a cestovat až do mléčné žlázy, což vede k infekci. Nehygienické podmínky mohou také způsobit mastitidu u psů, protože vystavení struku bakteriím a dráždivým látkám může vést k infekci, i když je struk nepoškozený.
Ačkoli je to vzácné, někdy se mastitida může objevit bez infekce. To je obvykle důsledkem přímého poranění mléčné žlázy nebo prodloužených období hromadění mléka bez odsání, což může vést k zánětu.
Příznaky mastitidy u psů
Pokud má váš pes mastitidu, pravděpodobně zaznamenáte následující příznaky:
- Hrudkovité struky;
- Cecíky, které jsou bolestivé na dotek;
- Cecíky, které jsou teplé nebo horké na dotek;
- Pohmoždění nebo změna barvy struků;
- Neochota kojit štěňata: což může vést k tomu, že vaše fena bude vůči svým štěňatům vykazovat známky agrese, např. štěkání nebo vrčení;
- Mléko se může zabarvit hnisem nebo krví;
- Neklid;
- Pláč nebo kňučení;
- Dehydratace;
- Hubnutí vaší feny a/nebo jejích štěňat;
- Letargie.
Pokud zaznamenáte některý z výše uvedených příznaků mastitidy, je opravdu důležité co nejdříve kontaktovat svého veterináře a požádat o radu. Rychlé ošetření může mít zásadní význam pro to, aby se váš pes co nejrychleji vrátil ke zdravému a šťastnému já.
Diagnostika mastitidy u psů
Váš veterinář obvykle provede úvodní klinické vyšetření, které často zahrnuje prohmatání mléčných žláz a okolní tkáně, aby se zjistilo, zda tam nejsou hrudky, zánět a zvýšená citlivost. Z postiženého struku může být odebrán vzorek mléka, který může veterinář prozkoumat pod mikroskopem, aby hledal bakterie.
Také krevní testy mohou být nutné ke kontrole počtu bílých krvinek vašeho psa, aby potvrdily nebo vyvrátily infekci a vypověděly více o závažnosti infekce. Kromě toho lze provést i ultrazvuk. Tento typ zobrazování může někdy detekovat přítomnost nádorů, abscesů a dalších abnormalit.
Léčba mastitidy u psů
Nejběžnější formou léčby mastitidy u psů jsou antibiotika a léky na úlevu od bolesti, které může zpočátku podávat váš veterinář injekcí a poté majitelé obvykle dostanou perorální nebo lokální léčbu, kterou mohou psovi podat doma. Pokud je u vaší fenky diagnostikována mastitida, je důležité nedovolit jejím štěňatům krmení, dokud vám to nepovolí váš veterinář, protože se k nim přes mléko může dostat infekce a léky, což může být velmi nebezpečné. Pokud se obáváte infekce mastitidy nebo možnosti přenosu léků na vaše štěňata, vždy se poraďte se svým veterinářem.
Váš veterinář může také doporučit odstříkání infikovaného struku ručně každých šest hodin, aby se tím zmírnilo nepohodlí (v důsledku hromadění mléka) a podpořil se průtok krve, což povede k rychlejšímu hojení. Někdy se doporučují obklady, které lze k postižené žláze připevnit obvazem nebo úzkým tričkem. Takový obvaz bude potřeba pravidelně odstraňovat na tři až čtyři hodiny a poté znovu přiložit na dvě až čtyři hodiny. V některých případech mohou štěňata sát i z postiženého struku, když je zrovna odkrytý, ale vždy se poraďte se svým veterinářem, než necháte štěňata krmit.
Ve velmi závažných případech může váš pes vyžadovat veterinární hospitalizaci, aby mohl dostávat intravenózní tekutiny a vhodné léky. Pokud je žláza extrémně infikovaná, může váš veterinář dokonce doporučit chirurgické odstranění poškozených nebo infikovaných žláz. To je důvod, proč je třeba mastitidu u psů nepodceňovat a léčit ji co nejdříve. Pokud váš veterinář doporučí, že je pro vaše štěňata krmení bezpečné, zajistěte, aby byla pravidelně vážena, abyste se ujistili, že dostávají dostatek mléka. Je možné, že pokud má vaše fena velké bolesti, nemusí být schopna dostatečně kojit nebo se jí může snížit schopnost produkovat mléko. Pokud k tomu dojde nebo pokud léky nebo infekce brání krmení vašich štěňat, může vám váš veterinář doporučit ruční krmení vysoce kvalitní směsí nebo doplňkovou výživou. Zdaleka nejlepší jsou už hotové kaše a příkrmy koupené v obchodech pro psy, ale v případě nouze můžete použít i dětskou kaši zředěnou kozím či speciálním mlékem pro štěňata.
Prognóza mastitidy u psů je naštěstí obvykle dobrá a s rychlou a správnou léčbou je často možné úplné uzdravení.
Prevence mastitidy u psů
V mnoha případech lze mastitidě u psů předejít pomocí několika jednoduchých hygienických tipů, mezi něž patří:
- Udržování čistoty prostředí vašeho psa a porodního boxu.
- Zajistěte, aby byly všechny struky používány ke kojení štěňat tím, že štěňata budete nasměrovávat, abyste zajistili, že nebudou sát z jednoho struku mnohem více než z druhého.
- Udržujte drápky štěňat ostříhané, aby nedošlo k poškrábání matčiny kůže. Ujistěte se, že je nezkracujete příliš nakrátko, protože to může být bolestivé nebo způsobit krvácení – pokud si nejste jisti, jak štěněti ostříhat nehty, je nejlepší podívat se na návod, který je k dispozici zde: štěně jak ostříhat drápky.
- Udržujte pokožku svého psa v čistotě tím, že vystříháte překážející srst a dvakrát denně opláchnete kůži v okolí cecíků teplým fyziologickým roztokem (voda se solí). Existují také některé antiseptické mycí prostředky, které jsou vhodné pro psy a bezpečné pro použití v případech mastitidy, ale vždy se před použitím poraďte se svým veterinářem.
- Používejte teplé nebo studené obklady (vždy zabalené v látce, aby nebyly příliš studené a nepohodlné pro vašeho psa) a přikládejte je po dobu až 20 minut, abyste snížili případný zánět.
To je náš kompletní průvodce mastitidou u psů, příznaky, na které je třeba si dávat pozor, a nejběžnější metody léčby a prevence.